Forum Forum Parafialne Strona Główna   Forum Parafialne
Katolickie Forum Parafii św. Mikołaja w Powidzu

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
  Post Przystępowanie do Komuni Św. więcej niż raz w ciągu dnia - Wysłany: Nie 18:02, 21 Sty 2007
kubag
Moderator

Dołączył: 20 Sty 2007
Posty: 5

Skąd: Powidz

czasami spotykam się takimi pytaniami, najczęściej wtedy cytuje zdanie jakiegoś Księdza, który na ten temat się wypowiedział, czasami te wypowiedzi są jednak troszkę zróżnicowane, dlatego prosiłbym o sprecyzowanie tego zagadnienia przez Księdza, przydatne to będzie z pewnością dla wielu osób.
Czy można przyjmować Komunię Św. więcej niż raz w ciągu dnia, jeśli tak, to jakie warunki trzeba spełnić.?

Post Przyjmowanie Komunii świętej - Wysłany: Nie 19:53, 21 Sty 2007
Ks. Witold
Moderator

Dołączył: 05 Maj 2006
Posty: 5

Skąd: Powidz

Pytanie dotyczy bardzo ważnej sprawy. Przyjmowanie Komunii św. jest precyzyjnie określone, dlatego szkoda, że informacje, jakie docierają do wiernych, nie są jednolite. Otóż w ciągu jednego dnia można przyjąć Komunię dwukrotnie, jednak tylko podczas Mszy św. Jeśli ktoś uczestniczy np. w niedzielę w dwóch Mszach św., to podczas każdej z tych Mszy może przystąpić do Komunii św. Jeśli zaś ktoś przyjmuje Komunię św. poza Mszą (podczas innej liturgii w kościele lub w domu bądź w szpitalu podczas choroby), to może przystąpić do niej tylko raz. Warto przy tym zaznaczyć, że ważniejsze jest pogłębienie uczestnictwa w Komunii, niż przyjęcie jej więcej niż jeden raz w ciągu dnia. Smile

Post  - Wysłany: Nie 22:25, 21 Sty 2007
Artturek

Dołączył: 02 Maj 2006
Posty: 15

Skąd: Turek

Powyższe wyjaśnienie zasadniczo wyczerpuje temat, ale ja chciałbym tu zacytować odpowiedź na podobne pytanie z portalu "Wiara", która nieco rozwinie to zagadnienie.

Przyjmowania sakramentów nie można zamienić w jakiś obrzęd z pogranicza magii... Kiedyś nie można było przyjmować Komunii św. więcej niż jeden raz w ciągu dnia. Zezwolono na dwukrotne jej przyjęcie, gdyż zdarzało się, że niektórzy z jakichś względów byli na Mszy dwa razy i jakoś źle wyglądało, gdy nie przyjmowali Komunii. Jednak więcej niż dwa razy w ciągu dnia na Mszy św. już nikt być nie musi... (nawet jeśli jest to nadgorliwy ministrant - nie wolno przyjąć Komunii św. częściej niż dwa razy w ciągu dnia).

Jeśli ktoś przyjmuje Komunię św. danego dnia po raz pierwszy, nie jest wymagane, by był na całej Mszy (oczywiście w niedzielę musi być na całej). Natomiast drugi raz w ciągu dnia Komunię św. można przyjąć tylko i wyłącznie wtedy, gdy jest się na całej Mszy. Warto dodać, że prawo nie podaje czasu, jaki musi upłynąć między jednym a drugim przyjęciem Komunii św. (nie musi więc to być rano i wieczorem, ale np. na Mszach o 16.00 i 18.00).

Zobacz profil autora

Forum Forum Parafialne Strona Główna -> Prawo kościelne -> Przystępowanie do Komuni Św. więcej niż raz w ciągu dnia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach